İstanbul Buluşmaları 1. Oturum: Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk

21 Ekim 2013 Pazartesi günü Mimar Sinan Üniversitesi'nde 7.'si gerçekleştirilecek olan İstanbul Buluşmaları kapsamında "Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk" başlıklı bir oturumu modere edeceğim. Saat 10:30-12:30 arasında gerçekleşecek olan oturumun katılımcıları şöyle: 

10.30 – 12.30 Açılış Oturumu: Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk 
Moderatör: Tolga İSLAM (YTÜ)
Konuşmacılar*:
Faruk GÖKSU (Kentsel Strateji Ltd. Şti.)
Pelin TAN (Mardin Artuklu Üniversitesi)
Asuman TÜRKÜN (YTÜ)
Erbay YUCAK (Hukukçu)

Not: Oturumun başında 2013 Bahar yarıyılında Y.T.Ü. Mimarlık Öğrencileri ile Kentsel Tasarım dersi kapsamında İstanbul'da dönüşüme konu olan mahallelerde yaptığımız video-analiz /video-belgeleme çalışmalarından 20 dakikalık bir seçki gösterilecek. 
Oturumun teması ve oturum sırasında cevap aranacak soruların bir bölümü şöyle: 

AÇILIŞ OTURUMU : Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk
Kurum YTÜ
Moderatör : Tolga İSLAM

2005 yılında çıkarılan 5366 sayılı yasa sit alanlarında kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleşmesini mümkün kılmıştı. İstanbul’un birçok tarihi semtinde bu yasa kapsamında gerçekleşmekte olan projeler henüz sonuçlanmadan, dolayısıyla yarattıkları olumlu ya da olumsuz etkiler tam olarak dokümente edilemeden ve tartışılamadan, 2012 yılında çıkarılan yeni bir yasa ile (6306 - Afet Yasası) bu kez tüm ülkede topyekûn bir fiziksel (ve sosyal) dönüşümün önünü açan yeni bir dönüşüm dalgası ortaya çıktı. Kentsel dönüşümün ulusal bir politika olarak sunulduğu bu yeni dönemde, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması ve telafisi olmayan sonuçların ortaya çıkmaması için hali hazırda gerçekleşmekte olan dönüşüm projelerinin yerel halk üzerindeki olumlu/olumsuz, görünür/olası etkilerinin masaya yatırılması ayrı bir önem taşımakta. Bu amaçla İstanbul Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk temalı oturumda cevap aranacak sorulardan bazıları şunlar:
· Kentsel dönüşüme konu olan mahallelerde, dönüşümden doğrudan etkilenen farklı aktörler (kiracı sakinler, ev sahibi sakinler, mahallede yaşamayan mülk sahipleri, esnaf) dönüşüme karşı ne tür tepkiler veriyor? Dönüşüme karşı tek tip bir tepkiden söz edebilir miyiz? Yoksa farklı aktörlerin dönüşüm karşısında aldıkları farklı tavırlar mı söz konusu?
· 5366 ve 6306 sayılı yasalar gibi kamu otoritesine geniş yetkiler veren yasal düzenlemeler karşısında yerel halkın sahip olduğu haklar (varsa) neler?
· Mahallelerde kentsel dönüşüm projelerine karşı ne tür muhalefet potansiyelleri var? Mahalle hareketleri kentsel dönüşüm projelerinin işleyişini nasıl etkiliyor?
· Mahalle hareketlerinin (ya da bu hareketlerden elde edilen deneyimlerin) Gezi olayları üzerinde bir etkisi oldu mu? Gezi olaylarının mahalle hareketleri üzerinde ne tür olası etkileri olabilir?
· İstanbul ile Anadolu’daki kentler arasında yerel halkın kentsel dönüşüme bakışı açısından bir ayrım söz konusu mu?
· Kentsel dönüşüm projelerinde benimsenen ortaklık modelleri (kamu-kamu/kamu-özel) ile yerel halkın kentsel dönüşümden etkilenme biçimleri arasında bir ilişki var mı?
· Kentsel dönüşümü sürükleyen aktörlerin mahalle sakinlerini ikna etmek için izledikleri temel stratejiler neler?
· “Afet riski“ kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen mahalleler için ne kadar geçerli/anlamlı bir neden?

2013 İstanbul Buluşmaları'nın tam programı için: http://www.spoist.org/gundem/istanbul-bulusmalari-2013-altust-istanbul-21-22-ekim-2013 

2 comments:


  1. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Cheers capital one card login in

    ReplyDelete

  2. Thanks to my father who shared with me about this blog, this webpage is genuinely remarkable. outlook 365 email login

    ReplyDelete